obrazek k dornově metodě

DORNOVA METODA

Dornova metoda dnes právem patří k jedné z nejúspěšnějších alternativních terapií. Hlavním důvodem je to, že pracuje s lidským tělem jako celkem, hledá prapříčinu potíží, odstraňuje velmi rychle a jednoduše je i jejich následky. Dává člověku konkrétní návod, jak se vyvarovat bolestem a předcházet jim, ale také si uvědomovat, jak a proč vzniky a jak pomoci sám sobě, když už na nás tělo křičí.
Mnoho lidí si teprve díky Dornově metodě uvědomí svoje stereotypy, tzn., jak sedí, chodí a pohybují se. Možná poprvé v životě začnou své tělo vnímat...
Zdroj: Zuzka Prouzová – kniha …I ty můžeš!

Páteř si můžeme představit jako strom.

Křížová kost představuje stabilní dolní kmen a pečuje o rovnoměrné "uzemnění". Nervy, které odsud vystupují, jsou silné jako kořeny stromu. Tyto "kořeny" rostou až k našim chodidlům, hluboko do "země". Těla jednotlivých obratlů se podobně jako kmen stromu zdola nahoru stále více zužují. To platí i pro „kořeny“ nervů. Tyto se spojují těmi nejjemnějšími drahami, podobny vláknům na listech.

Na krční páteři je posazena "koruna", mozek. Chráněna páteří se základní informace "kmene", mícha, táhne z "koruny" ke "kořenům". Nebudeme-li zacházet se svým "stromem života" pozorně, zanedbáme-li péči o něj, bude narušena rovnováha celého našeho "mikrosystému".
Gamal Raslan

Pokud máte časté zdravotní problémy, jako migrény, ozývají se kyčle, kolena, bederní páteř, protahujete záda, nemůžete otěhotnět, jste po porodu a cítíte se nesvá, máte jedno rameno výš, máte vbočené palce (Hallux Valgus), skolióza, často si masírujete krční páteř, většinu času stojíte na jedné noze, protože nemůžete vydržet v jedné poloze, stahují se vám svaly mezi lopatkami, maté kolísavý tlak, dýchavičnost, problémy s rameny, brnění rukou až do konečků prstů…aj., pak je Dornova metoda určena právě pro vás.

Základním principem Dornovy metody je vracení kloubů a obratlů do jejich původní ideální pozice a to v dynamice – tedy zaměstnáváme svaly pohybem v příslušné oblasti. Dornova metoda (dornovka) postupně napravuje celý kosterní, pohybový aparát. Hledá prvotní příčinu a souvislosti bolestí, či problému, ne jen momentálně se jevící potíže.
Jde postupně od základny, což je pro nás oblast kyčelních kloubů, jejich momentální postavení a následné usazení.
Spousta lidí má, aniž by tušila, jednu nohu kratší. Tady vzniká prvotní problém, má křivou tzv. základnu. Kosterní konstrukce je úžasné dílo, kde je každá součást v přímé závislosti na ostatních. Můžeme ji přirovnat ke stavebnici. Posunete kostku a ty ostatní na to musí reagovat a přizpůsobit se, i když třeba nesprávně.

Autor této metody, Dieter Dorn – obyčejný sedlák – přišel na jednoduchý způsob, jak na svaly, které fixují určitou pozici. Zaměstnává je pro ně tím nejpřirozenějším způsobem, pohybem. Nemohou tudíž bránit v posunování kloubů a obratlů, protože musí pracovat. Rovnaný člověk tedy je přímému procesu plně účasten, uvědomuje si, co dělá špatně, souvislosti posunů. Základní motto Dornovy metody je: Naučím tě, co dělat, abys mě nepotřeboval a ukážu ti cestu, ale projít si ji musíš sám. Tímto si máme možnost plně uvědomit, že jen my sami jsme tvořiteli svého zdraví a jen my sami si také můžeme pomoci.

Postupně tedy srovnáváme kyčelní klouby, kolena, hlezenní klouby, celou oblast pánve, posun kyčelních lopat, křížovou kost, SI skloubení, kostrč, jednotlivé obratle od bederní po krční páteř. Nakonec následuje odměna – úžasná Breussova masáž, která dorovná obratle, vyživí ploténky a uvolní svaly kolem páteře. Kompletní srovnávání může trvat až 2 hodiny, naučím vás, jak si udržovat kyčle ve správné poloze.

Při zatuhlém svalstvu řeším variantu nejprve srovnání spodní části těla až po bederní páteř, uvolníme zádové svalstvo, ať se vysunuté obratle mohou lépe navracet zpět a při další návštěvě bychom srovnali horní část těla se vším, co s tím souvisí a nakonec se odměnili Breussovou masáži.

Po cca 3 týdnech je potřeba znova zkontrolovat usazení kyčelních kloubů, správnost cvičení, případně dorovnání obratlů, které si buď neudržely svou novou polohu nebo nově vyvstanutých potíží.

Tělo na změny reaguje. Když vrátíme klouby a obratle na jejich původní místo, nastartujeme tím v těle a psychice samoléčebné procesy. Zablokovaná místa, kde nebylo dobré prokrvení a informace z mozku nedocházely tak, jak by měly, se prokrví, regenerují a energie může opět volně proudit.

Naše tělo je fantastické, dokáže si pomoci samo, když mu to umožníme.

Kdy NELZE praktikovat DM VŮBEC!

 • osteoporóza – řídnutí kostí
 • revmatoidní artritida
 • artróza IV. Stupně
 • rakovina kostní dřeně, kůže, kostí
 • všechny ostatní druhy rakoviny po dobu, kdy probíhá léčení chemoterapií nebo ozařováním
 • syndrom Caudi – typ výhřezu meziobratlové plotny
 • zničené jádro meziobratlové plotny
 • rozštěp páteře

ČÁSTEČNÉ KONTRAINDIKACE – DM používáme s omezením, vynecháváme tyto místa

 • umělý kloub
 • artróza III.stupně
 • Bechtěrevova choroba, dětská mozková obrna, roztroušená skleróza
 • operace páteře
 • výhřezy meziobratlových plotének – u bederní a hrudní páteře do 5 mm. u krční páteře jen do 3 mm
 • úrazy a pády během posledních 6ti týdnů – je lepší mít k dispozici RTG
 • užívání myorelaxačních léků – po dobu užívání –uvolňují napětí kosterního svalstva
 • zánět v místě akutního zánětu


Nahoru                  Zpět